Czy pielęgnacja soczewek jest czasochłonna?

czasochłonna pielęgnacja soczewekPielęgnacja soczewek kontaktowych jest niezwykle ważnym elementem w prawidłowym ich używaniu, a wbrew pozorom nie jest czynnością czasochłonną (do maksymalnie 5 minut). Regularna i systematyczna pielęgnacja soczewek zapewnia całkowite bezpieczeństwo dla oczu przez pełen okres ich noszenia oraz przechowywania w pojemniku na soczewki. W tym celu stworzono specjalne płyny do soczewek, które najlepiej dobrać pod okiem specjalisty, zważywszy na ich wielorakość.

Do czyszczenia i przechowywania

Płyny pielęgnacyjne usuwają brud i różnego rodzaju osady z powierzchni soczewki, jednocześnie ją dezynfekując. Ponadto używa się go nie tylko przed zakładaniem soczewek, ale również do przechowywania soczewek. Do specjalnego pojemnika nalewa się płyn, tak aby soczewka była całkowicie w nim zanurzona. Pojemniki są zazwyczaj dołączone do płynu lub do soczewek wielokrotnego użytku – podobnie jest w naszym sklepie.

Pielęgnacja soczewek krok po kroku

Pierwszym krokiem w codziennej konserwacji soczewek jest dokładne umycie rąk zarówno przed wyjęciem ich z pojemnika jak i podczas zdejmowania z oczu. Następnie taką soczewkę kładziemy na dłoni, polewamy płynem i delikatnie masujemy okrężnymi ruchami usuwając z niej zanieczyszczenia. Oczyszczoną soczewkę ponownie polewamy obficie płynem i odkładamy do pojemnika na soczewki. Także sam pojemnik na soczewki również powinien być czyszczony, a płyn każdorazowo wymieniany.

Płynu do soczewek nie stosuje się w przypadku soczewek jednodniowych, w przypadku których po każdym użyciu należy je wyrzucić do kosza.