Czy powinniśmy zasypiać w soczewkach kontaktowych? 30 sierpnia 2018

zasypianie w soczewkachSoczewki kontaktowe to popularny wybór wśród osób posiadających wady wzroku. Są bardziej wygodne w codziennym użytkowaniu i nie zasłaniają twarzy, będąc w praktyce niewidoczne. Jednak ponieważ oczy są bardzo delikatną częścią ciała, należy przy ich stosowaniu trzymać się zaleceń okulistów. Jednym z najważniejszych jest nie pozostawianie ich na noc. Dlaczego jest to takie ważne i jakimi negatywnymi konsekwencjami grozi zasypianie w soczewkach kontaktowych?

Podrażnienia

Codzienne zakładanie i zdejmowanie soczewek potrafi być uciążliwe. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy jest to konieczne i czy zostawienie soczewek na noc naprawdę będzie szkodliwe? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna, nawet krótka drzemka w soczewkach w ciągu dnia może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla oczu. Jakie są najważniejsze powody tej szkodliwości? Jednym z nich jest niedotlenienie rogówki. Należy pamiętać, że rogówka pobiera tlen głównie poprzez kontakt z powietrzem. Soczewki same w sobie ograniczają jego dostęp, tak samo, jak zamknięte powieki podczas snu. Połączenie tych dwóch czynników prowadzi do zaczerwienienia i przekrwienia oczu. W rogówkę zaczynają wrastać naczynia krwionośne, ponieważ zmuszona jest ona do pobierania tlenu za ich pomocą. Inne możliwe objawy to:

  1. wysuszenie oczu,
  2. łzawienie,
  3. uczucie ciała obcego
  4. uczucie piasku pod powiekami,
  5. wrażliwość na światło.

Jednak samo przekrwienie to nie jedyne niebezpieczeństwo związane z zasypianiem w szkłach kontaktowych.

Konsekwencji spania w soczewkach ciąg dalszy

Bardzo niebezpieczne są również infekcje bakteryjne. Nawet na najbardziej zadbanych szkłach znajdują się bakterie. W normalnych warunkach nie powodują one infekcji. Sytuacja zmienienia się, gdy oczy są podrażnione spaniem w szkłach kontaktowych. Powstałe w ten sposób mikrouszkodzenia powodują, że bakterie mogą z łatwością dostać się do oka. Bakterie te mogą doprowadzić do zapalenia rogówki, które objawia się między innymi jej zmatowieniem i silnym bólem w oku. W skrajnych przypadkach nieleczone zapalenie może prowadzić do ślepoty. Dlatego w przypadku pojawienia się bólu, pogorszenia widzenia lub nieustępującego zaczerwienienia należy niezwłocznie udać się do okulisty.

Czy warto stosować soczewki całodobowe?

Warto wspomnieć również o istnieniu soczewek, które przeznaczone są do noszenia przez kilka dni bez przerwy. Są one wykonane z cieńszego materiału niż zwykłe i przepuszczają do rogówki więcej tlenu. Jednak należy pamiętać, że takie soczewki nie dają 100% gwarancji bezpieczeństwa. Dlatego najlepszym sposobem na minimalizację ryzyka podrażnień oczu jest zdejmowanie soczewek za każdym razem przed położeniem się spać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *