Kto pomoże nam dobrać soczewki?

optometrysta badanie wzrokuPrzy podejmowaniu decyzji, która metoda korekcji wzroku jest odpowiednia do konkretnego schorzenia, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. W doborze soczewek kontaktowych, szczególnie tych pierwszych pomoże nam okulista czy optometrysta.

Zadania optometrysty

Optometrysta zajmuje się prawidłowym pomiarem refrakcji, czyli pomiarem wady i doborem odpowiednich szkieł kontaktowych. Dodatkowo, bada funkcje wzroku przy pomocy specjalistycznego sprzętu do pomiaru ostrości wzroku, funkcji dróg wzrokowych oraz ciśnienia śródgałkowego. Optometrysta nie może podjąć specjalistycznego leczenia ale może zauważyć powstałe zmiany w oku i skierować na dalsze leczenie do okulisty.

Zadania okulisty

Okulista zajmuje się przede wszystkim diagnostyką oka, rozpoznawaniem schorzeń, chorobami oraz podejmuje się ich leczenia. Ponadto, okulista również dobiera metody korekcji wzroku.

Wykonujmy badania wzroku

Okulista lub optometrysta po wykonaniu badania, bazując na pomiarach, przy konsultacji z pacjentem dobiera soczewki kontaktowe najlepiej dopasowane do wady wzroku i stylu życia. Od wyboru odpowiednich soczewek kontaktowych zależy zdrowie oczu, ostrość widzenia i komfort noszenia, dlatego tak ważne jest ich dobranie pod okiem specjalisty.