Czy powinniśmy kupować soczewki kontaktowe bez recepty?

nieodpowiednio dobrane soczewkiPrzy zakupie soczewek kontaktowych nie jest wymagane okazanie recepty od okulisty. Należy jednak pamiętać, że soczewki bez recepty mogą być źle dobrane. Podstawową zasadą podczas zakupu szkieł kontaktowych jest badanie okulistyczne, które stwierdza na podstawie uzyskanych wyników, jakie soczewki są odpowiednie do konkretnej wady wzroku i stylu życia.

Konsekwencje nieodpowiedniego doboru soczewek

Po zakupie soczewek bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą (okulistą lub optometrystą) może się okazać, że mają nieodpowiedni rozmiar przez co będą one niewygodne w noszeniu. W przypadku zbyt małych szkieł, stały ucisk na naczynia krwionośne powoduje przekrwienie oczu. Natomiast noszenie zbyt dużych soczewek jest niewygodne i może prowadzić do wielkobrodawkowego zapalenia spojówek. Ponadto, źle dobrane szkła kontaktowe mogą powodować zamazanie obrazu, a w niektórych przypadkach różnego rodzaju powikłania zdrowotne.
Dyskomfort odczuwany przez użytkownika soczewek może być spowodowany przez wiele innych czynników, dlatego tak ważne jest aby dobrać szkła kontaktowe z pomocą specjalisty. Właściwe dbanie o soczewki i przestrzeganie zasad ich pielęgnacji zapewnią nam komfort i zdrowie oczu.