Jak dbać o soczewki?

pielęgnacja soczewkiTo nic trudnego. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, które szybko wejdą w nawyk.

W użytkowaniu soczewek – niezależnie od ich typu – najistotniejsza jest higiena. Soczewki i płyn do soczewek to nierozłączny duet.
Dobrze jest też zaopatrzyć się w antybakteryjny żel do mycia rąk i gładki ręcznik – taki, z którego nie wychodzą włókna – po to by mieć zawsze czyste dłonie przed procesem wyciągania i nakładania soczewek. Nie chcemy dopuścić do zanieczyszczeń.

Nie tylko higiena

Najlepiej do dalszych działań przystąpić z czystymi i suchymi dłońmi, a następnie:

  1. Napełnić pojemnik odpowiednim płynem do soczewek, w którym oczywiście zanurzamy soczewki.
  2. Gdy soczewka znajdzie się na dłoni to doskonała okazja by oczyścić ją z nagromadzonych mikro zabrudzeń z tłuszczu i białka, co też robimy zanim przełożymy ja do pojemnika. To czynność, której poświęcamy kilkanaście sekund, ale niestety często zaniedbywana. Posłuży nam do tego oczywiście płyn dezynfekujący, po którego użyciu soczewki są lekko pocierane palcem.
  3. Czystą soczewkę odkładamy do pojemnika, wypełnionego płynem.

Pojemnik na soczewki wielorazowego użytku powinien być nieskazitelnie czysty, ale nawet regularne jego czyszczenie nie zmienia faktu, że należy go wymieniać przynajmniej raz na trzy miesiące. Podczas zbyt długiego okresu użytkowania pojemnika wewnątrz rozwijają się bakterie powstające z zabrudzeń naniesionych przez soczewki kontaktowe.

Regularność

Powyższe zabiegi wykonujemy regularnie przed pójściem spać. To ważne – nie dopuśćmy do tego by zlekceważyć zdjęcie soczewek i pójść w nich spać. Może to mieć poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak: opuchnięte, zaczerwienione, wysuszone oczy, co w efekcie często kończy się wędrującymi soczewkami, trudnościami z ich wyjęciem, a w najgorszym przypadku skutkuje zapaleniem rogówki, co jest stanem wymagającym interwencji okulisty.
Dodatkowa rada: płyn do soczewek ma dość wszechstronne zastosowanie – może też nawilżać śluzówkę oka. Dotyczy to płynów wielofunkcyjnych z naszej oferty, mających dobry wpływ również na nasze oczy. Jednorazowe soczewki po zdjęciu zwyczajnie wyrzucamy – nie będą już przecież potrzebne.

Podumowanie

Higiena podczas noszenia soczewek kontaktowych to podstawa! Niezbędne akcesoria to oczywiście soczewki, odpowiedni płyn oraz pojemniczek. Jeżeli mamy problem z nadmiernie wysychającymi oczami, to koniecznie zaopatrzmy się także w krople do oczu.