Co się kryje za soczewkami multifokalnymi? 10 listopada 2016

soczewki multifokalne jaki wiekKonieczność korekcji wzroku wzrasta wraz z wiekiem – oczy podlegają bowiem procesom starzenia się, które uwidaczniają się najczęściej w zmniejszeniu ostrości widzenia. Osoby, które jednocześnie używają okularów korygujących wadę krótkowzroczności lub astygmatyzmu zmuszone są w podobnej sytuacji do zaopatrzenia się w dodatkową parę szkieł, służących do czytania. Propozycją, mającą na celu ułatwienie codziennego funkcjonowania osób z podobnymi wadami wzroku są soczewki progresywne – poniżej przedstawiono ich krótką charakterystykę oraz zalety zastosowania.

Czym są multifokalne soczewki?

Kluczem efektywności wspomnianych soczewek jest korekcja obniżonej zdolności akomodacji oka, polegającej na niskich możliwościach dopasowania narządu wzroku do odległości oglądanego obrazu. Problem ten staje się powodem zaburzeń ostrości widzenia. Soczewki multifokalne zaprojektowane zostały głównie dla osób cechujących się krótkowzrocznością, u których jednocześnie pojawia się defekt nazywany przez okulistów starczowzrocznością (prezbiopią). W ten sposób unikamy konieczność stosowania dwóch par okularów.

Soczewki progresywne toryczne – specjalistyczna pomoc w astygmatyzmie

W odniesieniu do osób, których problemy wzrokowe wynikają z astygmatyzmu również możliwe jest zastosowanie soczewek multifokalnych z dodatkową korekcją astygmatyzmu – w tym celu poza addycją (typową dla prezbiopii) ustala się także moc cylindryczną i oś cylindra. Soczewki wzmacniają korekcję wspomnianej wady wzroku, ostrość widzenia oraz zdolność dostrzegania szczegółów.

Mocne strony soczewek progresywnych

Niezaprzeczalnym jest fakt, że omawiane soczewki stanowią wygodniejszą alternatywę dla okularów – w przypadku dwóch wad wzroku niwelują konieczność wymiany szkieł i dostosowywania ich do sytuacji, co wydaje się wyjątkowo uciążliwe.

Ponadto zapewniają naturalny wygląd użytkownikom, będąc niezauważalnym dodatkiem, podnoszącym jakość widzenia i wpływającym na wygodę codziennego funkcjonowania.

Używanie soczewek nie wymaga zmiany trybu życia oraz nie zmusza do rezygnacji z aktywności fizycznej lub sportowej – soczewki progresywne, również toryczne wymagają co prawda odpowiedniej codziennej pielęgnacji, jednak w tym aspekcie podobne są do szkieł okularów, które także należy regularnie oczyszczać.

Reasumując, można uznać że soczewki omówione w powyższym artykule stanowią nowoczesną propozycję adresowaną do osób z wadami wzroku, będąc kluczowym narzędziem korekcji nie tylko presbiopii (starczowzroczności), lecz również astygmatyzmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.